Chen Tai Chi Chuan - Danuta Czarska Chen Tai Chi Chuan - Danuta Czarska Chen Tai Chi Chuan - Danuta Czarska Chen Tai Chi Chuan - Danuta Czarska

Dary taijiquan dla człowieka

Pewien mój znajomy chirurg ortopeda wybrał się z synem na pokaz taijiquan. Gdy później spotkaliśmy się, był niezwykle poruszony tym, co zobaczył. Zdumiony odkrył, że ćwiczący ludzie, będący w różnym wieku (zwłaszcza starsi) mają giętkie, elastyczne ciała. Stwierdził, że zgodnie z jego wiedzą lekarską oraz doświadczeniem, kręgosłup z biegiem lat traci swoją elastyczność, więc ci ludzie nie powinni się poruszać z taką dziecinną łatwością, jaką spostrzegł. My, chirurdzy, znamy jedynie skalpel, powiedział. I dodał, że o tej metodzie, która przywraca sprawność ciału, powinni dowiedzieć się lekarze, by móc zaproponować swoim pacjentom dodatkową możliwość wspomagania ich zdrowia.

Więcej...

Relacja z Chin (2009)

W marcu 2009r pojechałam do Chin wraz z pięcioma osobami, które podobnie jak ja ćwiczą chen taiji.
Chciałam poczuć i zobaczyć legendarne miejsca związane z chińskim kung-fu.

Pekin przywitał nas słoneczną pogodą, wiejące wiatry chyba wydmuchały panujący tu smog.
Przemykając między napierającymi samochodami, wprost z gwarnej ulicy, wchodzimy w sferę
spokojnej przestrzeni. To świątynia konfucjańska, wzniesiona na początku XIV wieku. Konfucjanizm
wywyższył prawo moralne, rytuały, hierarchiczne społeczeństwo. Jednostce zaś niewiele pozostawił
miejsca. Na uwagę zasługują leciwe cyprysy. Niektóre mają 700 lat.

Więcej...

Moje wrażenia z seminarium z Chen Ying Junem

W listopadzie, w dniach 10 do 14 odbyło się w Lanckoronie pod Krakowem, seminarium z Mistrzem Chen Ying Junem. Tematem była praca z formą z mieczem i laoijia erlu.

Ciepła, słoneczna jesień i malowniczo położona cicha miejscowość, sprzyjały praktyce.

Jeżeli ktoś z uczestników miał wyobrażenie, ze nauczyciel jest niedostępny, zdystansowany, miał okazję mile się rozczarować: Ying Jun podchodził do każdego podawał rękę, rozmawiał. Jest lubiany za swa bezpośredniość, naturalność, szczery uśmiech. Skromność idzie u niego w parze z głęboka wiedzą. Emanuje spokojem, energią i pewnością - to wzbudza zaufanie.

Więcej...

Polsko-niemiecki obóz z Janem Silberstorffem w Lanckoronie - luty 2004

Lanckorona od paru lat jest miejscem zimowych obozów Chen Taijiquan, które prowadzi Jan Silberstorff, bliski uczeń Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga. Tradycją stały się także wspólne spotkania i praca niemieckich i polskich studentów tego stylu, w duchu przyjaźni, zaufania i szacunku, umożliwiającym prawdziwe rozumienie sztuki Chen Taijiquan.

Więcej...

V Międzynarodowy Obóz Taoistyczny Rogla 2003

Tegoroczny, V Międzynarodowy Obóz Taoistyczny prowadzony przez Wielkiego Mistrza Chen Xiao Wanga, odbył się na Słowenii w Rogli w dniach od 13 do 20 lipca. Droga do ośrodka, położonego na wysokości powyżej 1500 m n.p.m., wije się ostrymi lukami. Docierając na miejsce, jesteśmy wynagrodzeni. Oddech, po życiu w mieście syci się rześkim powietrzem, ciszą. Wokół przestrzeń, horyzont zwieńczony górami, po nocnej burzy odsłaniają się ośnieżone szczyty Alp. Słoneczna pogoda towarzyszy wszystkim dniom. Sprzyjający klimat do dobrej praktyki.

Więcej...